Kiedy warto nabywać nieruchomości

Naturalna kolej rzeczy to etap, w którym człowiek osiedla się w jednym miejscu i gromadzi cały swój majątek. Najczęściej wiąże się to także z zakupem nieruchomości. Jednak nieruchomości mogą być zarówno wspaniałym bogactwem, jak i dużym problemem. Zatem kiedy warto nabywać nieruchomości, aby nie stały się one dla nas kłopotliwym aktywem ?

Gdzie warto nabywać nieruchomości

Uczmy się na błędach innych

Wystarczy zwrócić uwagę na sytuację osób, które kilka lat temu zdecydowały się na zakup nieruchomości. Rynek nieruchomości w tym czasie był zupełnie inny, a wysokie ceny zniechęcały wiele osób. Co gorsza, duża liczba nabywców nieruchomości, dokonywała transakcji za franki szwajcarskie, mając nadzieję, że wkrótce kurs tej waluty się obniży. Ludzie wierzyli, że wartość waluty będzie się kształtowała zgodnie z oczekiwaniami, co zmniejszy spłatę kredytu.

Jak się często zdarza, rzeczywistość podąża swoimi drogami i kształtuje nasze życie w nieprzewidywalny sposób. Przy czym jest on raczej nieprzyjemną niespodzianką dla nas. Tak się właśnie stało dla nowych nabywców nieruchomości zakupionej na kredyt walutowy. Co się właściwie wydarzyło ?

  • Po pierwsze, ceny domów spadły w ostatnich latach.
  • Po drugie kurs franka tak wzrósł, że pozostała wysokość kredytu do spłacenia jest dużo wyższa niż wartość nieruchomości.
  • Po trzecie, przykładowy Kowalski z pożyczką 200 tys. zł ma teraz jeszcze 80 tys. zł dodatkowych rat.

W tym przypadku inwestowanie w nieruchomości to podwójnie, a właściwie potrójnie błędna decyzja.

Niepewne czasy nie napawają optymizmem

Niespokojne czasy wymagają niestandardowych rozwiązań i uważnego życia. Zamiast poświęcać całą energię i finanse w pozyskiwanie nieruchomości, lepiej trzymać się z dala od konsumpcyjnego stylu życia. Czasem warto zrezygnować z komfortu własności i zaakceptować fakt, że mieszkanie można także wynająć.

Dla większości ludzi najważniejsze jest pełne konto bankowe i własne mieszkanie. Moim zdaniem nie trzeba mieć obsesji na punkcie jednego miejsca, czy ciągle tej samej pracy. Zamiast tego warto być przygotowanym na zmiany w swoim życiu. Wybierz na rynku jedną z ofert wynajmu w serwisach oferujących tego typu usługi lub poszukaj mieszkania na własną rękę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *