Koszty prowadzenia firmy

Jeśli chcesz założyć własną firmę, musisz zdać sobie sprawę, że samo załatwienie wszystkich formalności nie wystarczy. Rozpoczęcie działalności jest bezpłatne, ale istnieją inne koszty początkowe.

Koszty prowadzenia firmy

Koszty związane z rozpoczęciem działalności

Pierwszym krokiem w zakładaniu działalności gospodarczej (osoby jednoosobowej lub spółki cywilnej) jest wypełnienie wniosku rejestracyjnego CEIDG-1. Nie płacimy opłat rejestracyjnych. Chcąc założyć spółkę prawa handlowego, musimy również zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Sądowym, co wiąże się z uiszczeniem 500 zł opłat sądowych.

Pierwszy wpis w sądzie i monitoring gospodarczy będzie nas kosztował 100 zł. Kolejnym krokiem będzie podjęcie przez młodych przedsiębiorców decyzji, czy zostać podatnikiem VAT. Ten rodzaj rejestracji jest bezpłatny, ale jeśli chcesz otrzymać potwierdzenie jej zakończenia, wydasz 170 zł. Po zarejestrowaniu firmy nowo założony właściciel ma tydzień na złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS, aby osoby pracujące w nowo założonej firmie zostały objęte ubezpieczeniem. Koszt samej aplikacji jest bezpłatny.

Koszty rozpoczęcia działalności, które muszą wziąć pod uwagę młodzi przedsiębiorcy, są związane z: Kosztami otwarcia komercyjnego rachunku bankowego. W takim przypadku wysokość takich opłat zależy od podanego przez nas banku. Katalog ofert firmy jest bardzo bogaty, dzięki czemu możemy dopasować oferty przy najniższych kosztach.

Możesz (choć nie musisz tego robić, bo nie jest to wymagane prawem) zainwestować w firmową pieczęć – nie powinieneś płacić za to więcej niż 30 zł. Ponadto musisz mieć świadomość, że poniesiesz również koszty związane z następującymi, na przykład zakupem licencji dla swojej firmy, wynajmem/zakupem pomieszczeń i całego niezbędnego sprzętu – materiałów biurowych, maszyn, komputerów i innych związanych z Twoją naturą.

Wydatki po otwarciu firmy

Po rozpoczęciu działalności młodzi przedsiębiorcy będą musieli ponosić koszty związane z ich codzienną działalnością. Potrzebne będą środki na zakup i regularne uzupełnianie materiałów biurowych oraz naprawę sprzętu używanego w biurze w przypadku awarii. Co miesiąc musisz także płacić czynsz za wynajmowany lokal, więc musisz także płacić za media (prąd, woda, gaz).

W przypadku korzystania z Internetu, telefonu lub specjalnego oprogramowania będzie to wiązało się z opłaceniem abonamentu. Do tego dochodzą koszty: obsługi strony internetowej, kampanii reklamowych oraz ewentualnych rat (np. wynajem maszyn czy samochodów służbowych).

Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się również koszt biura rachunkowego czy usługi księgowości internetowej, z której możesz skorzystać. Oczywiście będziesz potrzebować osoby, która może wyznaczyć Cię do prowadzenia spraw księgowych firmy: przygotowywania różnych ewidencji, składania raportów, deklaracji VAT itp. Z biegiem czasu na pewno rozważysz inwestycję w następujące formy np. nowocześniejszy sprzęt czy samochody służbowe.

Jeśli zatrudniasz pracowników w swojej firmie (jest to umowa o pracę, umowa pełnomocnictwa lub umowa o dzieło), przeznaczasz ich łączną pensję. Dodatkowo, wpłacając comiesięczne składki do ZUS, sfinansujesz także szkolenia BHP, obowiązkowe przeglądy okresowe, czy kursy mające na celu podniesienie kwalifikacji pracowników. Jako pracodawca opłacasz fundusze pracy, część składek emerytalnych i emerytalnych za osoby pracujące w Twojej firmie.

Dodatkowo każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia podatków, takich jak podatek od nieruchomości, podatek konsumpcyjny, cła czy podatek od czynności cywilnoprawnych – wszystko zależy od charakteru prowadzonej działalności. Dobrze jest również ubezpieczyć firmę i sprzęt używany przez firmę, mieszkania czy samochody służbowe.

Zobacz również inne wpisy w naszym blogu finansowym. Zachęcamy także do komentowania i udostępniania treści.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *