Jak zapłacić podatki, możliwości i sposoby

Podatki to obowiązkowe płatności gotówkowe na rzecz państwa. Wykorzystywane są głównie do wykonywania zadań publicznych. Są one skoncentrowane w skarbcu lub mniejszych jednostkach administracyjnych i są wykorzystywane głównie do dalszych inwestycji w rozwój różnych sektorów krajowych.

jak zapłacić podatki

Podatki pełnią cztery główne funkcje: finanse, nadzór, bodźce i informacje. Rozpoczynając działalność gospodarczą, musisz określić formularz podatkowy, który dotyczy spraw biznesowych. Wybór ten wpłynie na wysokość podatku dochodowego oraz sposób rozliczenia. Formularz podatkowy możemy zmienić raz w roku.

Do wyboru są cztery opcje jak zapłacić podatki

Zasady ogólne

Podatek liniowy, Karta podatkowa i Jednorazowa płatność przychodu. Wybór odpowiedniej formy podatkowej zależy głównie od rodzaju prowadzonej przez nas działalności oraz wysokości dochodów. Podatek dochodowy możesz płacić w okresach miesięcznych lub kwartalnych.

Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, następujące daty będą obowiązywać w każdym kwartale w kolejności: 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października i 20 stycznia. Jak płacić podatki w firmie Najpopularniejszą formą rozliczania podatku dochodowego wybieraną przez przedsiębiorców jest rozliczenie na zasadach ogólnych. Zaletami tego rozwiązania są przede wszystkim stosunkowo niska stawka podatkowa na poziomie 18% (dochód do 85 528 zł rocznie).

Ta forma rozliczenia jest opcją bardzo elastyczną, ponieważ nie nakłada ograniczeń na rodzaj działalności firmy. Podatek dochodowy musisz płacić tylko wtedy, gdy masz określony dochód – jeśli Twój dochód nie przekracza 3091 zł, nie musisz tego podatku płacić. Dodatkowo możesz rozliczać się z kosztami firmy, rozliczać się ze współmałżonkiem, a także korzystać z ulg podatkowych, np. odliczeń rodzicielskich.

Konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych dochodów i rozchodów. Jeśli wybierzesz podatek liniowy, stawka podatku wyniesie 19%. Rabat Ci się nie przysługi, ale jeśli Twój roczny dochód przekracza 85 000 zł, warto rozważyć tę metodę rozliczenia. W tym przypadku KPiR również powinien zostać zachowany. Aby móc korzystać z karty podatkowej, należy spełnić kilka głównych uwarunkowań, m.in. rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej (np. spółka cywilna osób fizycznych).

Płacąc kartą podatkową

Zawsze płacimy taką samą ustaloną kwotę podatku dochodowego. Wybierając tę ​​opcję, będziemy zwolnieni z płacenia podatku VAT. Jeżeli chcemy, aby podatek dochodowy był zależny od procentu dochodów uzyskiwanych w naszej firmie, to powinniśmy zdecydować się na płacenie ewidencjonowanego dochodu w jednym ryczałcie – podatek może oscylować między 3% a 20%. Nie musisz rezerwować KPiR dla tej osady.

Wadą tego schematu jest to, że koszty poniesione w naszym procesie biznesowym nie mogą obniżyć podatków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *