Jak wybrać Biuro Rachunkowe

Rachunkowość jest niezbędnym elementem każdego przedsiębiorstwa. Wiele osób zastanawia się jak wybrać biuro rachunkowe. Czym się kierować przy wyborze. Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jak wybrać Biuro Rachunkowe

Dlaczego potrzebujesz biura rachunkowego

Prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Nie będzie miało tutaj znaczenia, czy księgowością zajmujemy się we własnym zakresie, czy wynajmujemy specjalistów w tej dziedzinie.

Z mojej praktyki wynika jednak, że w przypadku tak złożonej materii jak np. przepisy podatkowe, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej jednostki. Dlaczego tak uważam ?

Po pierwsze przepisy podatkowe w naszym kraju są bardzo skomplikowane. W dodatku bardzo często się zmieniają. Aby nadążyć za tymi zmianami, trzeba cały czas się tym tematem interesować.

W przypadku małej firmy, zatrudniającej kilka, czy kilkadziesiąt osób nie można sobie pozwolić na utrzymywanie całego działu księgowego. Byłoby to po prostu nieopłacalne. Z drugiej strony opieranie całej księgowości firmy na jednym pracowniku jest także bardzo ryzykowne. W przypadku nagłej choroby, czy chociażby chęci zrezygnowania z pracy w naszym zakładzie, zostajemy całkowicie na lodzie.

Duże biura rachunkowe zatrudniają wiele osób, z których każda jest zazwyczaj doskonałym specjalistą w swojej dziedzinie. W dowolnym momencie mogą się więc wzajemnie zastępować i uzupełniać. Nie ma także problemu ze wdrażaniem nowego pracownika w przypadku rezygnacji z pracy jednego z nich.

Zlecając prowadzenie księgowości zewnętrznej jednostce, zrzucamy z siebie całą odpowiedzialność i wiele potencjalnych problemów.

Jak wybrać biuro rachunkowe

Na rynku usług rachunkowych działa bardzo wiele różnych podmiotów. Są to zarówno małe rodzinne biznesy, jak i duże firmy, zatrudniające setki specjalistów. Który typ usługodawcy będzie najlepszy dla Twojej firmy, będzie zależało od wielu różnych czynników.

Jeśli prowadzisz dosyć spore przedsiębiorstwo, które każdego dnia obraca dziesiątkami, czy setkami różnych dokumentów, lepiej rozejrzyj się za większym biurem rachunkowym. Kilka powodów takiego działania opisałem już powyżej w części dotyczącej celowości korzystania z usług biura rachunkowego.

Chodzi głównie o to, że mała firma świadcząca usługi rachunkowe może sobie nie poradzić z ogromną ilością dokumentów. Pewnie bardzo chętnie przyjmą zamówienie od nowego klienta, jednak po jakimś czasie mogą się pojawiać problemy lub opóźnienia.

Duże biuro rachunkowe będzie natomiast potrafiło poradzić sobie z prawie każdym wyzwaniem. W każdej chwili mogą także zatrudnić dodatkowych pracowników, co nie jest już takie łatwe w przypadku małych biur.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *