Konto bez komornika dla firmy

Zajęcie konta bankowego to bardzo nieprzyjemna sytuacja. Chcieliśmy zapłacić zbliżeniowo naszą kartą za zakupy w sklepie i nagle transakcja została odrzucona. Kiedy kontaktujemy się z naszym bankiem, okazuje się, że na koncie została założona blokada komornicza. Jak to jest w ogóle możliwe ?

Konto bez komornika

Dlaczego komornik zajmuje konto bankowe

Dzieje się tak głównie wtedy, gdy dłużnik nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych w terminie. Wierzyciel wnosi sprawę do sądu, co skutkuje przejęciem sprawy przez komornika. W dalszej kolejności komornik wysyła zgłoszenie do systemu Ognivo, i szybko lokalizuje rachunek bankowy dłużnika.

Osoba, której konto bankowe zostaje zablokowane, czuje się okropnie, ponieważ nie może skorzystać ze swoich pieniędzy. Warto jednak zawczasu pomyśleć i otworzyć sobie konto bankowe odporne na działania komornika. W dalszej części artykułu dowiesz się, w jaki sposób można to zrobić. Na początek wyjaśnijmy sobie, o co chodzi z tym mitycznym systemem OGNIVO.

Jak działa system OGNIVO

System Ognivo łączy prawie wszystkie legalnie działające instytucje bankowe w Polsce. Jednak wiele osób szukając rozwiązania swoich problemów, zastanawia się, czy istnieje konto, którego nie namierzy komornik.

Nie mam tutaj niestety dobrych wieści. Praktycznie wszystkie banki i inne instytucje finansowe działające w naszym kraju podlegają pod egzekucję komorniczą. Bardzo modne ostatnio karty przedpłacone także mogą być przedmiotem zajęcia komorniczego.

Konto bez komornika istnieje

Okazuje się, że polskie banki mają obowiązek posiadać w swojej ofercie konta bankowe bez komornika, czyli takie, które są wolne od zajęcia komorniczego. Niestety z niewiadomych względów nie spieszą się z informowaniem o tym fakcie zadłużonych klientów. Dlaczego tak się dzieje ? Tego raczej się nie dowiemy, przynajmniej nie z oficjalnych źródeł.

Ważne jest jednak, że każda pełnoletnia osoba może założyć konto bankowe, które będzie całkowicie bezpieczne z punktu widzenia dłużnika, będącego w obszarze zainteresowania komornika. O czy dokładnie mowa ?

Konto socjalne wolne od zajęcia komorniczego

Konto rodzinne, nazywane też kontem socjalnym, przeznaczone jest do otrzymywania świadczeń z opieki społecznej. Pieniądze pochodzące z tego źródła nie mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej, jednak do tej pory nie każdy komornik tę zasadę respektował.

Po wprowadzeniu powszechnie dostępnego zasiłku 500 plus dla rodziców wychowujących dzieci, problem zajęcia komorniczego tego świadczenia ujrzał światło dzienne. Wtedy powstała potrzeba ustanowienia konta bankowego, którego nie będzie mógł zająć komornik.

Jak już wspomniano powyżej, każdy bank w Polsce jest obowiązany do prowadzenia tego typu rachunków, więc czasem wystarczy zapytać w swoim obecnym banku o taką możliwość.

Jak otworzyć konto bez komornika

Od strony technicznej, konto socjalne jest dokładnie takim samym rachunkiem bankowym, z jakiego korzystamy na co dzień. Oznacza to tyle, że każde konto osobiste może stać się kontem rodzinnym, do którego komornik nie będzie miał dostępu. Jak tego dokonać ?

Wystarczy zwrócić się do banku prowadzącego dane konto. Informujemy pracownika bankowego, jakiego rodzaju wpływy będą zasilały nasze konto, a następnie przekazujemy wiadomość do „naszego” komornika. Od tego momentu konto powinno być już bezpieczne.

Na jedną sprawę warto zwrócić uwagę. Na konto socjalne mogą wpływać tylko środki pochodzące z zasiłków. Należą do nich między innymi:

  • świadczenie 500 plus,
  • zasiłki rodzinne,
  • świadczenia alimentacyjne,
  • dodatki rodzinne,
  • dodatki pielęgnacyjne,

Decydując się na założenie konta rodzinnego / socjalnego, warto mieć to na uwadze. Aby na pewno uchronić przed komornikiem wyżej wymienione świadczenia, zleć przelanie ich na konto socjalne. Na inne konto możesz wpłacać pozostałe przychody, korzystając z dostępnego limitu kwoty wolnej od zajęcia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *