Wiele osób planujących otworzyć swój pierwszy biznes zadaje sobie pytania dotyczące rachunków bankowych. Najczęściej poruszanym pytaniem jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy musisz założyć specjalne konto firmowe, czy nadal możesz korzystać z prywatnego konta w firmie.
Konto firmowe – co mówią przepisy
Zgodnie z naszym polskim prawem przedsiębiorcy nie muszą otwierać osobnego rachunku na swoją działalność. Jednak zazwyczaj to regulamin banku wymusza na klientach decyzję o założeniu odrębnego konta firmowego. Zdarza się, że wewnętrzne regulacje poszczególnych banków zabraniają korzystania z kont osobistych do rozliczeń biznesowych. Przedsiębiorcy mają prawo decydować, z którego konta skorzystać. Decydując się na konto osobiste, powinien również wybrać konto, które zapewni mu najkorzystniejsze warunki do prowadzenia spraw biznesowych.
Konto firmowe – czy to się opłaca?
Nawet jeśli bank nie zmusza nas do założenia osobnego rachunku, to i tak warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi z posiadania rachunku. Po pierwsze, konta firmowe zazwyczaj umożliwiają swoim posiadaczom nieodpłatne przekazywanie środków do ZUS i Urzędów Podatkowych. Wykonując takie przelewy z konta osobistego, musimy każdorazowo płacić dużą prowizję – pamiętajmy, że jesteśmy zobligowani do wykonania takich przelewów co najmniej dwa razy w miesiącu.
Posiadanie oddzielnego konta firmowego ułatwi nam również prowadzenie księgowości biznesowej. Będziemy mogli zobaczyć wszystkie transakcje wykonane za jego pośrednictwem. W większości przypadków warto otworzyć konto firmowe w tym samym banku, w którym posiadamy konta osobiste (wtedy płacimy mniej za transakcje pomiędzy dwoma rachunkami i szybciej je realizujemy). Zmniejszy to także koszty prowadzenia firmy.
Banki zazwyczaj zapewniają klientom decydującym się na otwarcie konta firmowego atrakcyjne zyski, które mogą się przydać w przyszłości (np. atrakcyjne warunki, możliwość uzyskania kredytu – jeśli firma dobrze się rozwinie). Oczywiście są wyjątki od tej reguły, kiedy atrakcyjne warunki konta osobistego są porównywalne z atrakcyjną ofertą dla przedsiębiorców.
Dlatego najbardziej rozsądną decyzją wydaje się rozdzielenie spraw prywatnych i handlowych oraz założenie osobnych rachunków. W ten sposób unikniemy zamieszania. Posiadanie oddzielnego konta nie kosztuje nas dużo pieniędzy. Jeśli znajdziemy korzystną ofertę, jej utrzymanie będzie całkowicie bezpłatne, a my nie będziemy za nią ponosić żadnych kosztów. Dlatego prosimy o poświęcenie czasu na dokładne zbadanie poszczególnych ofert banków.
Wykorzystywanie kont prywatnych do celów biznesowych również ma swoje zalety – co najważniejsze, koszty utrzymania są generalnie niższe, a rozliczanie transakcji zajmuje mniej czasu (nie trzeba ich szczegółowo rejestrować).