student-849825_1280

Jak założyć konto firmowe

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz założyć konto firmowe, to warto żebyś się zorientował, jak wygląda taka procedura. Zanim w ogóle zaczniesz szukać najkorzystniejszej oferty dla swojej działalności, pamiętaj żeby najpierw zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) – jest to polski spis przedsiębiorców.

Aby złożyć wniosek o konto dla firm, praktycznie nie musisz ruszać się z domu. Możesz go wypełnić za pośrednictwem Internetu. Pamiętaj jednak, że musisz zacząć od zarejestrowania swojego biznesu – dopiero potem możesz otworzyć odpowiednie konto bankowe.

Potrzebne dokumenty do założenia konta firmowego

Musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony w banku o przedstawienie kopii kilku dokumentów. Najczęściej wymaganymi dokumentami przy zakładaniu kont firmowych są: kopia dowodu osobistego (lub innego dowodu tożsamości), oryginał zaświadczenia o nadaniu numeru REGON, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (oryginał) oraz numer NIP. Potrzebny może się też okazać numer Polskiej Klasyfikacji Działalności, dane kontaktowe do firmy, Twoje dane kontaktowe oraz pesel. Są to nasze dokumenty potwierdzające, że prowadzimy własną firmę, mogącą zapewnić minimalne środki finansowe do jej utrzymania. Przygotuj wszystko, zanim udasz się do siedziby banku – tym samym znacznie przyspieszysz cały proces. W poszczególnych bankach lista wymaganych dokumentów może się minimalnie różnić.

Posiadanie konta firmowego będzie nam potrzebne, aby załatwiać wszelkie formalności z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz z Urzędem Skarbowym. Będziemy mieć możliwość obserwacji ewentualnych zmian, jakie zachodziłyby na naszym koncie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta firmowego

Kiedy podejmiesz już decyzję o założeniu konta dla firm, powinieneś przystąpić do poszukiwań odpowiedniej dla siebie oferty. Możesz się zapoznać z warunkami za pośrednictwem Internetu bądź udać się osobiście do poszczególnych placówek. Pamiętaj o tym, żeby nie kierować się przy tym wyłącznie ceną za rachunek! Każdy bank będzie naliczał opłaty na przykład za utrzymanie konta, jego utworzenie, przelewy bankowe czy za użytkowanie karty płatniczej. Musisz dokonać analizy tego, jakie będziesz mieć korzyści z otwarcia konta w poszczególnym banku. Taką korzyścią mogą być darmowe przelewy do Urzędu Skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – znacznie to zmniejszy nasze wydatki. Możemy zorientować się też, czy posiadanie konta w tym banku umożliwi nam później wzięcie kredytu na firmę na atrakcyjnych warunkach. Warto poświęcić na te (wydawać by się mogło) szczegóły więcej czasu, ponieważ będą ona istotne dla funkcjonowania firmy w przyszłości.

Wybór idealnego konta dla Twojego biznesu będzie też uzależniony od jego charakteru. Musisz zastanowić się na takim kwestiami, jak: zastanowienie się jaką walutą będziesz głównie operował podczas transakcji finansowych (ważne jeżeli rozliczasz się w euro bądź w dolarach) oraz ile takich przelewów będziesz mniej więcej wykonywał w przeciągu miesiąca. Jeżeli wykonujesz dużo przelewów, to zwróć uwagę na opłaty za ich prowizję w poszczególnych bankach. Im niższa prowizja, tym będzie to dla Ciebie korzystniejsze. To samo tyczy się też przelewów internetowych, czy przelewów na konta, które przynależą do innych banków niż Twój. Niektóre banki mogą Ci również zaproponować możliwość posiadania rachunku oszczędnościowego – wówczas zwracaj uwagę na wysokość oprocentowania. Jeżeli zdecydujesz się także na posiadanie karty debetowej, to zwróć uwagę, żeby jej miesięczne utrzymanie kosztowało Cię jak najmniej. I na koniec: jeżeli przewidujesz, że będziesz często wypłacał wysokie kwoty z bankomatów, to upewnij się, że Twój bank gwarantuje Ci wypłacanie pieniędzy z bankomatów, które nie będą pobierały prowizji.

Konto firmowe można otworzyć osobiście w banku lub za pośrednictwem Internetu. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, to będziemy zmuszeni wypełnić formularz internetowy.

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *