entrepreneur-696969_1280

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Wiele osób planujących otworzyć swoją pierwszą firmę stawia sobie pytania dotyczące konta bankowego. Najczęściej poruszanym zagadnieniem jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy trzeba zakładać specjalne konto firmowe, czy można posługiwać się w ramach firmy w dalszym ciągu swoim kontem prywatnym.

Konto firmowe – co mówią przepisy

W świetle naszego polskiego prawa nie wymaga się od przedsiębiorcy, aby posiadał on oddzielne konto dla swojej działalności. Często jednak to bank ze swoimi przepisami wymusza na klientach, aby zdecydowali się na uruchomienie osobnego rachunku firmowego. Zdarza się, że wewnętrzne przepisy poszczególnych banków uniemożliwiają wykorzystywania kont osobistych do rozliczeń związanych z prowadzonym biznesem. Przedsiębiorca ma prawo podjąć samodzielną decyzję, którym kontem chce się posługiwać. Jeżeli zdecyduje się na konto osobiste, to powinien także wybrać takie, które zapewni mu jak najkorzystniejsze warunki, umożliwiające załatwianie spraw służbowych.

Konto dla firm – czy to się opłaca

Nawet jeżeli bank nie wymusi na nas zakładania osobnego rachunku, to i tak warto rozważyć korzyści, które by się wiązały z jego posiadaniem. Przede wszystkim konto dla firm, często umożliwia jego posiadaczom wykonywanie darmowych przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Urzędu Skarbowego. Robiąc takie przelewy z konta osobistego, musielibyśmy zapłacić za każdym razem dużą prowizję – a pamiętajmy, że takie przelewy zobowiązani jesteśmy wykonywać przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Posiadanie oddzielnego rachunku firmowego ułatwi nam także prowadzenie księgowości naszego biznesu. Będziemy mogli mieć wgląd we wszystkie transakcje, które były za jego pośrednictwem wykonywane. Najczęściej opłaca się, żeby konto firmowe było założone w tym samym banku, w którym mamy swoje konto osobiste (płacimy wtedy mniej za transakcję między oboma kontami i jest ona wykonywana zdecydowanie szybciej). Bank swoim klientom, którzy zdecydują się na otwarcie konta firmowego, nierzadko oferuje w zamian szereg atrakcyjnych profitów, które mogą się nam przydać w przyszłości (na przykład atrakcyjne warunki, przy ewentualnym wzięciu kredytu – może się przydać, jeżeli firma będzie się dobrze rozwijać). Zdarzają się też oczywiście wyjątki od reguły, kiedy atrakcyjne warunki konta indywidualnego nie idą w parze z atrakcyjnymi propozycjami dla przedsiębiorców.

Najrozsądniejszą decyzją wydaje się więc rozgraniczenie spraw prywatnych od służbowych i założenie oddzielnego konta. Unikniemy w ten sposób bałaganu. Posiadanie osobnego konta wcale nie musi nas wiele kosztować. Jeżeli znajdziemy korzystną ofertę to utrzymanie go będzie całkowicie bezpłatne, nie będziemy ponosić za nie żadnych kosztów. Poświęć więc trochę czasu na dokładny rekonesans ofert poszczególnych banków. Korzystanie z konta prywatnego do celów firmowych także posiada swoje plusy – przede wszystkim jest przeważnie tańsze w utrzymaniu i rozliczanie transakcji zajmuje mniej czasu (nie trzeba ich dokładnie dokumentować).

 

 

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *