skateborder-1095786_1280

Oszczędności w firmie

Każdemu właścicielowi firmy zależy na tym, żeby przynosiła ona jak największe zyski i żeby dobrze prosperowała i rozwijała się. Przez niedawny kryzys ekonomiczny, przedsiębiorcy zaczęli bardziej racjonalnie kontrolować swoje wydatki. Jeżeli zastanawiasz się jak oszczędzać w firmie, to przyjrzyj się dokładnie poniższym uwagom.

Od czego zacząć oszczędzanie

Jeżeli nie masz żadnego planu w oszczędzaniu, to możesz być niemal pewny, że część pieniędzy firmowych jest wydawana bezsensownie. Mądrego oszczędzania trzeba się nauczyć. To trochę tak samo jak wyrobienie sobie nawyku zdrowego odżywiania. Na początku trzeba zadać sobie trochę trudu, ale później stanie się to dla Ciebie rutyną. Kiedy oszczędzasz, warto patrzeć w przyszłość. Oszczędzanie z początku to głównie same inwestycje – tyczy się to między innymi ubezpieczeń sprzętów biurowych. Pamiętaj jednak, że działanie długoterminowe zawsze się opłaci!

Zacznij od skrupulatnej analizy wydatków i przychodów firmowych – najłatwiej będzie Ci sobie to zobrazować, jeżeli umieścisz wszystkie dane w tabeli. Wyszczególnij w niej podział na koszty stałe i ruchome. Stałe to takie, jak wynagrodzenia dla pracowników, czy czynsz płacony za wynajem lokum, w którym mieści się Wasza siedziba. Do kosztów ruchomych możemy przypisać na przykład rachunki za paliwo dla samochodów służbowych, koszty poniesione za zakup artykułów biurowych: tonerów, papieru do drukarek i innych. Wyznacz sobie jakiś cel i poszukaj miejsc, w których mógłbyś wydawać mniejsze kwoty pieniędzy.

Na czym nie oszczędzać w firmie

Nigdy nie decyduj się na oszczędzanie na pracownikach! Jeżeli zmniejszysz ich pensje, zwiększysz ilość obowiązków i tym samym zmusisz do pozostawania na nadgodzinach, to uwierz, ale nie wyjdziesz na tym najlepiej – ani Ty, ani Twój biznes. Największym kapitałem każdej firmy są pracownicy – ci, którzy zarabiają godne pensje, są zadowoleni i mający chęć do rozwoju w ramach twojego biznesu. W gruncie rzeczy Twój biznes to Twoi pracownicy, dlatego o nich dbaj.

Porozmawiaj z pracownikami o oszczędzaniu

Jeżeli przeprowadzisz rzetelną rozmowę ze swoimi pracownikami na temat oszczędzania, to na pewno uda Ci się spełnić zamierzone cele bardziej efektywnie. Musicie wykazać się konsekwencją w swoich działaniach, co na początku może nie być łatwe do zrealizowania. Jednak trzymanie się pewnych ustalonych zasad, nawet tych najprostszych dotyczących firmowego oszczędzania, z pewnością pozytywnie zaowocuje w przyszłości. Swój plan możesz wprowadzać stopniowo – nie trzeba od razu dokonywać rewolucji.

 

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *