Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest sporym wyzwaniem. Aby nie stracić płynności finansowej, warto dbać o oszczędności w firmie. Z tego wpisu dowiesz się, w jaki sposób można ograniczać koszty, nie rezygnując przy tym z jakości świadczonych usług.
Pierwsze kroki w oszczędzaniu
Kiedy firma dobrze prosperuje, jej właściciele rzadko myślą o oszczędzaniu. Liczą się duże wpływy, i to jest dla zarządu najważniejsze. Niestety takie podejście zaprowadzi nas na manowce.
Oszczędności w firmie powinny być zaplanowane od samego początku. Już na etapie tworzenia planów operacyjnych oraz strategicznych, powinniśmy brać pod uwagę sposoby na unikanie niepotrzebnych wydatków.
Zatem w oszczędzaniu najważniejszy będzie plan, a następnie oczywiście jego realizacja.
Oszczędności w firmie kosztem pracowników
Polska od początku gospodarki rynkowej na terenie naszego kraju, czyli od wczesnych lat 90- tych, była kojarzona z niskimi kosztami pracy. Ten stereotyp pokutuje do dzisiaj, chociaż płace znacznie wzrosły w Polsce w ostatnim czasie.
Wielu przedsiębiorców tak bardzo przyzwyczaiło się do taniej siły roboczej, że próbują to wykorzystywać jako swoją przewagę konkurencyjną. Niskie płace oznaczają niskie koszty, jednak zbyt niskie wynagrodzenia to po prostu wyzysk. Takie postępowanie w dłuższej perspektywie będzie niekorzystne dla pracodawcy.
Opinia o firmie, która bardzo mało płaci, przyczyni się do problemów z pozyskiwaniem pracowników. W dobie tzw. rynku pracownika może się to okazać sporym problemem dla firmy.
Z drugiej strony słabo opłacani pracownicy są zwykle mniej wydajni, i bardziej skłonni do kombinowania. Jeśli robotnikowi bardziej będzie się opłacało posiedzieć kilka dni na zwolnieniu lekarskim, nawet przy drobnej infekcji, na pewno się nie zawaha. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku mogą być premie za obecność w pracy.
Oszczędności na energii
W dobie nowoczesnych technologii i automatyzacji koszt zużycia energii stanowi bardzo istotną część ogólnych kosztów produkcji. Warto więc traktować oszczędzanie energii bardzo poważnie. Nie chodzi tutaj oczywiście tylko o wyłączanie niepotrzebnych w danym momencie urządzeń, czy oświetlenia. Chociaż jest to oczywiście bardzo ważne.
Mam na myśli ogólną strategię oszczędzania energii w firmie. Czasami może ona przybrać także formę generowania dodatkowej energii elektrycznej, jak np. w przypadku fotowoltaiki. Jednak samo zamontowanie paneli słonecznych nie załatwi sprawy marnowania prądu w firmie.
Każdy pracownik powinien być świadomy tego zagadnienia, i brać czynny udział w ogólnym projecie oszczędzania w firmie. Okresowe szkolenia w tej dziedzinie, to tylko jeden z pomysłów na poprawę sytuacji. Pracownicy muszą czuć, że oszczędzając energię, robią coś dobrego i pożytecznego dla siebie i dla ogółu.
Zobacz również inne wpisy na naszym blogu biznesowym. Zapraszamy również do komentowania artykułów.