Z badań statystycznych wynika, że większość ludzi w Polsce nie posiada żadnych oszczędności. Mimo wzrostu dochodów sytuacja ta utrzymuje się. Wydaje się więc, że problemem nie jest brak pieniędzy, ale złe zarządzanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak zarządzać budżetem rodzinnym.
Jak zarządzać budżetem rodzinnym
Jeśli wydajesz wszystkie pieniądze, które zarabiasz co miesiąc, ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, gdzie się znajdują. Nie potrafią w pełni kontrolować swojej sytuacji finansowej, dlatego często popadają w kłopoty finansowe.
W powyższej sytuacji wszystko jest lepsze, dopóki nie wydarzy się coś nieprzewidzianego. Jeśli spotkamy się z nagłymi zachorowaniami, awariami samochodu czy jakiegoś sprzętu gospodarstwa domowego, musimy pomóc sobie pożyczkami. Rodzina lub przyjaciele nie zawsze są chętni do pożyczania pieniędzy, czasami tak jak my nie chcemy pożyczać pieniędzy. Wtedy pozostaje już tylko udać się do banku po pożyczkę.
Co jeśli bank ci odmówi?
Na szczęście są też firmy pożyczkowe, które nie stawiają tak wysokich wymagań. Jednak pożyczanie pieniędzy od instytucji pozabankowych jest z jednej strony nieco ryzykowne, a z drugiej dość drogie. Może warto przygotować się na taką sytuację i zaplanować koszty.
Jak zarządzać rodzinnym budżetem i wreszcie zacząć oszczędzać
Utrzymanie rodzinnego budżetu jest bardzo łatwe. Można to zrobić na małej kartce papieru lub w małym notatniku. Ci, którzy są zaznajomieni z nowoczesną technologią, mogą znakomicie wykonywać swoją pracę z podstawowymi arkuszami kalkulacyjnymi Excel.
Podzieliliśmy ten dokument na dwie części, a następnie zapisaliśmy cały dochód naszego gospodarstwa domowego, jednocześnie zapisując wszystkie wydatki. Obliczamy kwotę, a następnie od sumy dochodów odejmujemy sumę wydatków. Jeśli wynik jest negatywny, mamy mały problem. Oznacza to, że wydajemy więcej niż zarabiamy. Na dłuższą metę taka sytuacja spowoduje spore problemy, ponieważ być może będziemy musieli skorzystać z niektórych szybkich pożyczek.
Kiedy jesteś w tzw. plusie, czyli suma wydatków jest niższa niż suma dochodów. W tej chwili warto zastanowić się, czy jest nadwyżka. Bardzo pomocne są różnego rodzaju lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe.
Wpłacając pieniądze do banku można uniknąć tzw. impulsu kupna, czyli kupowania pod wpływem impulsu natychmiastowego.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zarządzania budżetem rodzinnym, możesz je umieścić w sekcji komentarzy poniżej. Gorąco zachęcamy również do udostępniania naszych wpisów na profilach społecznościowych.