hand-982052_1280

Jak przenieść konto do innego banku?

Przeniesienie konta bankowego do innego banku na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowanym procesem. Jednak wcale tak nie jest, procedury są bardzo uproszczone. Jeżeli zastanawiasz się jak przenieść konto do innego banku to najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy aby na pewno będzie to dla Ciebie bądź Twojej firmy korzystna zmiana. Jeżeli inny bank proponuje nam lepsze dla nas warunki, a w starym jesteśmy od kilku lat wyłącznie z przyzwyczajenia, to na pewno warto coś z tym zrobić.

Przeniesienie konta krok po kroku

Niezależnie od tego, czy planujemy przenieść swoje konto osobiste, czy konto firmowe, proces ten będzie wyglądał niemal identycznie. Działania można zawrzeć w kilku najważniejszych krokach:

Krok 1: Zastanów się, co jest dla Ciebie priorytetem i pod tym kątem przejrzyj oferty dostępne na rynku

Jest to chyba najważniejszy krok. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania. Warto ustalić swoje preferencje i zastanowić się nad takimi kwestiami jak: częstotliwość dokonywania zapłaty za pomocą karty płatniczej, częstotliwość wypłacania pieniędzy z bankomatu, czy częstotliwość dokonywania płatności za pomocą Internetu. To znacznie ułatwi wybór odpowiedniej oferty. Dokładny przegląd rynku umożliwi Ci podjęcie najlepszej decyzji. Możesz skorzystać z publikowanych rankingów kont bankowych. Upewnij się, że nowa oferta będzie dla Ciebie w przyszłości korzystniejsza niż ta, której obecnie podlegasz – zmiana nie zawsze jest opłacalna, dlatego sprawdź dokładnie opłaty i prowizje.

Krok 2: Załóż nowe konto

Kiedy zadecydujesz, który bank ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę, powinieneś przystąpić do wypełnienia wniosku o otwarcie konta. Zazwyczaj zajmuje to jedynie kilka minut, a wniosek można wypełnić przez Internet, podając wymagane dane personalne. Wszystko to możemy zrobić także osobiście w oddziale banku. Następnie podpisujemy umowę, a bank w przeciągu kilku dni uruchamia nasze konto. Warunki proponowane przez bank możemy próbować negocjować.

Krok 3: Przeniesienie konta

Kiedy nowe konto zostało już utworzone, musimy zadbać, żeby wszystkie nasze operacje (na przykład zdefiniowani odbiorcy, opłaty ustawione na stałe) ze starego konta zostały na nie przeniesione. Możemy zająć się tym osobiście bądź upoważnić do tego celu nasz nowy bank, który zajmie się za nas wszystkimi formalnościami – jest to zdecydowanie wygodniejsza opcja, która uchroni Cię przed wizytami w Urzędzie Skarbowym czy ZUSie. To, jak bardzo skomplikowany będzie proces przeniesienia konta, uzależnione będzie w głównej mierze od liczby produktów, z których korzystasz. Im ich mniej, tym proces jest łatwiejszy.

Pamiętaj, że przeniesienie konta do innego banku nie jest równoznaczne z zamknięciem starego rachunku (nie trzeba też oczywiście z niego rezygnować). Jeżeli zdecydujesz się na zamknięcie starego rachunku, to miej na uwadze, że być może będziesz musiał za to zapłacić.
Nie zapomnij także, żeby poinformować wszystkie osoby (przede wszystkim pracodawcę bądź kontrahentów) przelewające gotówkę na Twoje konto, o jego nowym numerze.

O tym jak założyć konto firmowe można dowiedzieć się w artykule http://kontafirmowe.org/jak-zalozyc-konto-firmowe/

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *