working-1219889_1280

Dlaczego warto założyć własną firmę?

Posiadanie własnej firmy to marzenie wielu z nas. Nie dosyć, że możesz mieć okazję zajmować się tym, co naprawdę lubisz, możesz być sam sobie szefem, to przy okazji jeszcze na tym zarobisz! Sam decydujesz, jak ma wyglądać Twoja praca – równie dobrze, jeżeli lubisz podróżować, to co tydzień możesz pracować z innego miejsca na ziemi, bo to Ty sam ustalasz sobie zasady. Praca staje się wtedy nie przykrą koniecznością i obowiązkiem, a czystą przyjemnością. A jeżeli chodzi o wakacje, to sam sobie wybierasz termin oraz to, na jak długo je sobie zrobisz – równie dobrze nie musisz ich planować. Jeżeli pracujesz z domu, to równocześnie spędzasz też więcej czasu ze swoją rodziną.

Plusem prowadzenia własnej działalności gospodarczej, własnej firmy jest też to, że pracujesz kiedy chcesz – jeśli lepiej Ci się pracuje wieczorem, to pracujesz wieczorem, jeżeli najlepiej Ci się myśli rano, to wstajesz, o której Ci się podoba i zabierasz się do roboty. Jesteś władcą swojego grafiku – i równocześnie swojej pensji, zarobisz tyle, na ile będziesz mieć energii. I co chyba najważniejsze: jesteś niezależny! O wszystkim decydujesz sam i przy okazji możesz czerpać z tego satysfakcję (i pieniądze).

Założenie własnej firmy – kroki

Zanim podejmiesz wszelkie formalne działania w celu założenia własnej firmy, zastanów się, czym chciałbyś się zajmować. Bo poza zdarzającymi się niekiedy niemiłymi sytuacjami, czy gorszymi okresami, to Twoja praca może być dla Ciebie przyjemnością i sprawiać Ci dużo radości. W poszukiwaniu pomysłu na swój biznes kieruj się swoimi pasjami, ale też monitoruj rynek – łatwiej będzie Ci się wybić i utrzymać, jeżeli trafisz w jakąś niszę.

Na założenie własnej działalności gospodarczej decydują się w większości młodzi ludzie, najczęściej od razu po studiach, kiedy to następuje ich pierwsze poważne zderzenie z polskim rynkiem pracy. Młode osoby, mimo iż są wykształcone i chętne do podjęcia pracy, to nie mogą jej znaleźć. To zazwyczaj właśnie wtedy pojawia się pierwsza myśl o otwarciu swojego biznesu. I patrząc na obecne realia, to jest to bardzo dobra alternatywa. I wbrew pozorom, założenie własnej firmy nie jest aż tak skomplikowane jakby się można było tego spodziewać.
Krok 1: Stwórz biznesplan i zastanów się nad wyborem rodzaju działalności gospodarczej – czyli zaczynamy od tego, co zostało napisane powyżej, czyli od pomysłu. Następnie wyceniamy, ile kosztowałoby nas zrealizowanie tegoż pomysłu, oraz wybieramy jedną, najdogodniejszą dla nas formę działalności: może to być spółka z o.o., spółka akcyjna bądź osobowa, ale również firma jednoosobowa. Potrzebujemy też zebrać odpowiednie pieniądze na otwarcie takiej działalności.

Krok 2: Wypełnienie formularza CEIDG-1 – czyli początek formalności. Aby uruchomić nasz biznes musimy najpierw zarejestrować naszą firmę przez wypełnienie formularza CEIDG-1. Ten wniosek możemy wypełnić internetowo lub w urzędzie gminy. W formularzu zawarte jest szereg rzeczy: na przykład wniosek o przydzielenie numeru NIP, numeru REGON, wniosek o formę opodatkowania naszej firmy, podajemy tam także dane o naszym firmowym koncie bankowym.

Krok 3: Konto bankowe dla firm – nie jest to warunek konieczny, możemy się posiłkować również kontem prywatnym, ale o wszystkim musimy poinformować ZUS i urząd skarbowy. Chociaż formalnie nie ma takiego obowiązku, to warto zastanowić się nad wyrobieniem pieczątki firmowej. Pieczątki przydają się najczęściej właśnie w bankach, podczas próby otwarcia firmowego konta bankowego.

Krok 4: Urząd skarbowy – aby ruszyć z naszym biznesem, musimy mieć nadany numer NIP, zarejestrować naszą firmę jako podatnika VAT oraz wybrać sposób opodatkowania.

Krok 5: Główny Urząd Statystyczny – tutaj nadadzą nam numer REGON.

Krok 6: Zakład ubezpieczeń Społecznych – tutaj musimy zgłosić płatników składek, czyli właścicieli firmy i jej pracowników. Robi się to w przeciągu tygodnia, używając specjalnego druku ZUA. W przypadku, gdy zakładamy swoją pierwszą firmę, to możemy liczyć na ulgi w płaceniu składek.

Krok 7: Państwowa Inspekcja Pracy i sanepid – tylko w przypadku jeśli planujesz w swojej firmie zatrudniać też inne osoby.

Krok 8: Koncesja i zezwolenia – również nie są potrzebne we wszystkich przypadkach. Koncesja upoważni nas do prowadzenia określonego rodzaju działalności, można ją przyrównać do pozwolenia. Koncesję można udzielić na okres od 5 do 50 lat – nie jest więc ona czymś, co otrzymujemy na zawsze. Zezwolenia natomiast świadczą o działalności firmy, które jest zgodne z prawem.

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *